top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıResearch Ecosystems

Açık Araştırma Bilgisi Anahtarı: Barselona Bildirisi

Akademik dünyada, üretkenliği değerlendirirken ve öncelikleri belirlerken, analitik veriler ve göstergelerin önemi giderek artmaktadır. Bu nedenle, araştırma topluluğunun üyeleri, açık ve erişilebilir araştırma bilgilerinin yaygınlaştırılması için, çağrı yapmaktadır. Barselona Açık Araştırma Bilgisi Bildirisi; araştırma bilgilerinin, açık ve erişilebilir olmasını desteklemek amacıyla; 16 Nisan 2024 tarihinde yayımlanan bir bildiridir. Bu bildiri; akademik araştırmalarda kullanılan verilerin, açık ve erişilebilir olmasının önemli olduğunu ve bu yöndeki gelişmelerin arttırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu bildiriyi Türkiye üniversiteleri arasında, tek imzalayan ve destekleyen üniversite ise; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü olmuştur. 

Araştırma bilgisi; araştırma sürecinde elde edilen ve araştırma sonuçlarını ifade eden bilgiyi tanımlamaktadır. Araştırma bilgisi, bir araştırma projesinin kapsamına ve amacına bağlı olarak çeşitli kaynaklardan elde edilebilir. Araştırma bilgisi; literatür taraması, veri toplama ve analiz süreçlerinden elde edilebilir. Literatür taraması; mevcut bilimsel çalışmaları inceleyerek, konuyla ilgili benzer araştırmalardan elde edilen bilgileri içerir. Veri toplama süreci, saha çalışmaları, anketler, görüşmeler veya deneyler gibi yöntemlerle; yeni verilerin toplanmasını içerir. Verilerin analizi, toplanan bilginin organize edilmesi, anlaşılması ve yorumlanmasını sağlar.

 

Araştırma bilgileri; genellikle bibliyografik veri tabanlarda, yazılım arşivlerinde, veri arşivlerinde ve araştırma bilgi sistemlerinde saklanmaktadır. Barselona Bildirisi; bu araştırma bilgilerinin, açık ve erişilebilir olmasını savunmaktadır.

Açık araştırma bilgileri; bilimsel ilerleme, yenilik, toplumsal fayda, kaynakların etkin kullanımı ve bilimsel güvenilirlik açısından önemlidir. Bu nedenlerden dolayı, araştırma sonuçlarının açık ve erişilebilir olması, araştırma topluluğunun ve toplumun ilerlemesini sağlar.

 

Açık araştırma bilgilerini desteklemek amacıyla yayımlanan Barselona Bildirisi; dört temel maddeyi içerir. Bu maddeler şunlardır:

  1. Araştırma bilgisi kullanımı ve üretimi açık hale getirilmeli.

  2. Açık araştırma bilgisini destekleyen ve etkinleştiren hizmetler kullanılmalı.

  3. Açık araştırma bilgisi altyapılarının sürdürülebilirliği desteklenmeli. 

  4. Araştırma bilgisinin erişilebilir olma yönündeki geçişi hızlandırma desteklenmeli. 

Bu maddeler, araştırma bilgisinin açık ve erişilebilir olmasını destekleyerek; bilimsel araştırmaların erişilebilirliğini artırmayı, araştırmacıların ve kuruluşların daha iyi kararlar almasını sağlamayı ve bilim topluluğunun daha sağlam bir temelde ilerlemesini amaçlamıştır.

Bildiri ve ilgili bilgiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://Barcelona-declaration.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.


11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page