top of page
Ara
  • Ahmet Şemsettin Özdemiden

Yapay Zeka Çağı: ChatGPT - 4o

Yapay zeka (AI) araştırmalarına odaklanarak yapay zekayı geliştiren bir kuruluş olan OpenAI; geçtiğimiz günlerde GPT-4o modelini tanıtarak, yapay zeka dünyasına önemli bir yenilik getirebilecek bir gelişmeye imza attı. GPT-4o: OpenAI şirketinin dördüncü nesil dil modeli olan, ChatGPT-4 modelinin optimize edilmiş yeni bir versiyonudur. OpenAI şirketinin, son teknoloji ürünü olan ve daha hızlı, daha doğru ve daha güvenli olan bu model; doğal dil işleme ve yapay zeka alanında yeni standartları beraberinde getirmektedir. GPT-4o; kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkaran özellikler sunmaktadır. Bu özelliklerden bazıları şunlardır: 

Performans iyileştirmeleri: GPT-4o; ses girişlerine 232 milisaniye kadar kısa bir sürede, ortalama 320 milisaniyede yanıt verebiliyor. Bu süre; insan tepki süresine oldukça yakın bir süredir. Ayrıca GPT-3.5 ve GPT-4 ile sesli etkileşimde; 2,8 ve 5,4 saniye gecikme yaşanmaktadır. GPT-4o ise, bu süreleri önemli ölçüde azaltarak anlık ve akıcı bir iletişim sağlamaktadır.

Çok dillilik ve token verimliliği: GPT-4o; dil anlama ve üretim yeteneklerinde önemli iyileştirmeler sunmaktadır. Özellikle düşük kaynaklı dillerde; Whisper-v3 ürününe kıyasla konuşma tanıma performansını artırmıştır. Ayrıca, dil belirteci (token) verimliliğinde de büyük bir gelişme sağlamıştır. Bu verimlilik; kullanıcıların daha az maliyetle, daha fazla içerik üretebilmesine imkân sağlar.

Ses ve görüntü anlama: GPT-4o; ses ve görüntü anlama konusunda da önemli adımlar atmaktadır. Sesli çeviri performansında, son teknoloji ürünü bir seviyeye ulaşan model; MLS kıyaslamasında Whisper-v3 modelinden daha iyi sonuçlar vermekte. Görsel algı kriterlerinde de yüksek performans göstererek MathVista ve ChartQA gibi değerlendirmelerde başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Güvenlik ve sınırlamalar: GPT-4o; güvenlik önlemleri ve model davranışının iyileştirilmesi konusunda da önemli adımlar atmış durumda. Bu model; çeşitli teknikler aracılığıyla, yerleşik güvenlik önlemlerine ve ses çıkışlarında yeni güvenlik sistemlerine sahiptir. Bu sayede, kullanıcıların güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşamasını sağlamaktadır.

Kullanılabilirlik ve geliştirici desteği: GPT-4o; ChatGPT modellerinde, metin ve görüntü yetenekleriyle kullanıma sunulmaya başladı. Ücretsiz katmanda ve Plus kullanıcılarına 5 kat daha yüksek mesaj limitleri sunulmaktadır. Ayrıca geliştiriciler; API aracılığıyla, GPT-4o modeline erişebilir ve modelin metin ve görüntü özelliklerinden faydalanabilir. Bu özellik de yakın bir zamanda API aracının ses ve video özelliklerinin de desteklenmesi planlanmaktadır.

Bu özelliklerin yanında OpenAI; YouTube üzerinden yaptığı bir canlı yayınla yeni ChatGPT modeli olan GPT-4o modelini tanıttı. Bu videolarda GPT-4o modelinin öne çıkan özellikleri şunlardır:  

Anlık diyaloglar: GPT-4o; sorulan sorulara, anlık olarak cevap verebilmektedir.  Bu sayede kullanıcılar; yanıt almak için beklemek zorunda kalmamaktadır. Ayrıca, bu modelin ses tonlaması çok daha gerçekçi olmakta ve komutlara göre tamamen değişebilmektedir.


Anlık çeviri: GPT-4o; farklı dillerde anlık çeviri yapabiliyor ve kullanıcıları sesli olarak konuşturabilmektedir. 50 farklı dilde kullanım iyileştirilmiş ve geliştirilmiştir.


Anlık video analizi: Kullanıcılar, GPT-4o modeline; bir video göstererek, videodaki kişinin duygularını anlık olarak öğrenebilmekte. Canlı yayında kağıt üzerine yazılan denklemleri çözme ve gelen soruları cevaplama gibi yetenekler sergilenmiştir.


Gelişmiş görme yetenekleri: GPT-4o; paylaşılan görüntüleri anlama ve tartışma konusunda, diğer modellere oranla çok daha gelişmiş bir modeldir. Örneğin, farklı bir dildeki bir menünün resmini çekip çevirebilir, yemeğin tarihi ve önemi hakkında bilgi verebilir ve önerilerde bulunabilir.


Ücretsiz erişim ve yeni arayüz: Kullanıcılar; GPT-4o modeline, ücretsiz olarak erişilebilmektedir. Ayrıca bu modelin yeni arayüz ve PC uygulaması sayesinde; kullanıcılar, ChatGPT modelini doğrudan bilgisayarlarına indirebilmektedir.


Ekonomik ve hızlı: GPT-4o, GPT-4 Turbo modeline oranla %50 daha ucuz ve 2 kat daha hızlıdır. Ayrıca, 5 kat daha yüksek oran limiti ile (dakikada 10 milyon token sınırına kadar) çalışabilmekte ve bu model, 128k'lık bir bağlam penceresine sahiptir.  

GPT-4o, yapay zeka destekli etkileşimlerin doğasını değiştirecek ve kullanıcı deneyimini daha da zenginleştirecek birçok yenilikle birlikte gelmiştir. OpenAI; bu yeni modelle birlikte, yapay zekanın potansiyelini daha geniş bir kitleye sunmayı hedeflemektedir. Bu yüzden GPT-4o modelinin, gelecekte; yapay zeka teknolojilerinin gelişiminde merkezi bir rol oynayarak endüstri liderliğini sürdürmesi ve çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılması beklenmektedir. Gelişmiş performans, hız, konuda tutarlılık ve doğal dil işleme yetenekleriyle öne çıkan model; kullanıcıların spesifik ihtiyaçlarına göre daha özelleştirilebilir ve eğitim, araştırma, müşteri hizmetleri gibi alanlarda yenilikler yaratabilir. Ayrıca GPT-4o modeli; diğer AI teknolojileriyle iş birliği ve inovasyonu teşvik ederek; güvenilirliğini artırıp, yapay zekanın geleceğinde önemli bir yer tutabilir. Elon Musk’ın da dediği gibi:


"ChatGPT is scary good. We are not far from dangerously strong AI.”

"ChatGPT korkutucu derecede iyi. Tehlikeli derecede güçlü bir yapay zekadan uzak değiliz.”

 


69 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Комментарии


bottom of page